Tyskie Browarium

Tyskie Browarium to instytucja muzealna, którą otwarto z okazji 375 rocznicy browaru w Tychach w 2004 roku.

Do 2010 roku placówka ta funkcjonowała pod nazwą „Tyskie Muzeum Piwowarstwa”.

Znajduje się ona w odnowionym budynku kościoła ewangelickiego z 1902 r. w Tychach, przy ulicy Katowickiej 9, na terenie Tyskich Browarów Książęcych. Waży się tam piwo od blisko czterystu lat.

W muzeum zgromadzono eksponaty związane z historią browaru w Tychach i tradycją Tyskich Browarów Książęcych. W sali muzealnej można zobaczyć fotografie, ponad 300 butelek z początku XIX wieku, narzędzia bednarskie, oryginalne dębowe beczki, kolekcje kufli, puszek, etykiet, podkładek, kapsli i wiele innych eksponatów dotyczących piwa.

W nowoczesnej sali kinowej w muzeum piwowarstwa można obejrzeć film o historii ziemi pszczyńskiej i Tyskich Browarów Książęcych zrealizowany w trójwymiarowej technologii.

Sala wypełniona jest ekranami dotykowymi, które prezentują historię browarów i proces produkcyjny, a także gry piwne.

Historia browaru w Tychach sięga 1629 roku. Wtedy to ród Promniców założył tyski browar. W 1861 roku książę pszczyński Jan Henryk XI rozbudował Browar w Tychach o warzelnię, chłodnię, młyn, lodownię i inne budynki. Jego postać jest wyświetlana na ekranie plazmowym w Tyskim Browarium. Wita on zwiedzających muzeum i zachwala warzone tu piwo. W 1893 roku powstała linia kolejowa: browar-dworzec kolejowy. Browar w Tychach był wówczas jedną z największych takich wytwórni w Europie. W lutym 1939 roku powstała spółka „Książęce Browary”, obejmująca Browar Książęcy, Obywatelski i Siemianowicki.

Tyskie Browarium

Dzięki muzeum piwowarstwa w Tychach można dowiedzieć się m.in. jak dawniej warzono piwo, a jak robi się to dziś.

Obecny program muzeum obejmuje:

  • zwiedzanie Tyskiego Browarium (m.in. kolekcji piwnych eksponatów), seans w kinie 3D oraz korzystanie z multimedialnych atrakcji muzeum
  • zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych
  • degustację warzonego tu piwa

Od czerwca 2005 realizuje się tu letnie akcje nocnego zwiedzania browaru pod hasłem „Zobacz Browar Nocą”. Są to przedstawienia z udziałem aktorów wcielających się w postacie z historii tyskiego browaru. Projekt ten wyróżniono w grudniu 2007 w konkursie na „Najlepszy Event Roku 2007”.

19 października 2008 roku w Tyskim Muzeum Piwowarstwa miało miejsce uroczyste otwarcie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Tyskie Browarium zaprasza zwiedzających od poniedziałku do soboty w godz.: 10.00-20.00.

Ceny biletów wahają się od 6 zł (bilet ulgowy – studenci/emeryci) do 12 zł (bilet normalny).

Muzeum mogą zwiedzać osoby, które ukończyły 18 lat.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz