Muzeum Miejskie w Tychach

Muzeum Miejskie w Tychach znajduje się przy ulicy Katowickiej 9.

O utworzeniu tyskiego muzeum myślano już w latach 80-tych XX wieku. Działające wówczas Towarzystwo Miłośników Ziemi Tyskiej chciało stworzyć placówkę, która przedstawiłaby historię Tychów. Idea ta pojawiła się ponownie w 1996 roku. Wtedy to skierowano do Rady Miasta Tychy potrzebę powstania muzeum w tym mieście.

Założono je w sierpniu 2000 roku, zaś dla zwiedzających otwarte zostało w kwietniu 2005 roku. Udostępniono wtedy pierwszą wystawę „Sto lat z życia miasta. Tychy i tyszanie w XX wieku”.

Muzeum w Tychach mieści się w budynku Browaru Książęcego (dawna młótownia), obok Tyskiego Muzeum Piwowarstwa (dawna kaplica ewangelicka).

Do zadań tyskiego muzeum należy: przechowywanie, udostępnianie i gromadzenie dóbr kultury oraz materiałów związanych z historią i dziedzictwem kulturowym Tychów i historycznej ziemi pszczyńskiej. Opracowywaniem zgromadzonych zbiorów zajmują się trzy działy:

  • dział Historii Miasta,
  • dział Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej,
  • dział Sztuki.

W zbiorach tych sekcji znajdują się reprodukcje, muzealia oraz depozyty. Jednym z najciekawszych i najcenniejszych eksponatów są drzwi do jednego z zabytkowych budynków huty Paprockiej, pochodzące z 1787 roku.

W sali muzealnej można zobaczyć przedmioty związane z historią Tychów. Są tu historyczne zdjęcia przedstawiające miasto. Eksponaty i fotografie znajdujące się w tyskim muzeum zostały w większości przekazane bądź wypożyczone przez mieszkańców, placówki edukacyjne oraz instytucje w Tychach. Część obiektów pochodzi z Muzeum Śląskiego w Katowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, a także Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach.

Organizowane są tu lekcje muzealne, warsztaty plastyczne, koncerty, wykłady, konferencje naukowe, spotkania z historykami i artystami, wystawy czasowe, wycieczki edukacyjne oraz cykliczne spotkania w ramach Popołudni Czwartkowych i Akademii Historii Sztuki.

Muzeum w Tychach otwarte jest dla zwiedzających we wtorki (9.00-16.00), w środy, czwartki i piątki (10.00-18.00) oraz w soboty (10.00-17.00).

Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Muzeum Miejskie w Tychach

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz